Chitra markasının yaratıcısı Selin Bozkurt İzmir Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde tamamladı. Mezuniyetinden sonra sanat eğitimimin ilk yıllarından itibaren ilgi duyduğu Geleneksel Sanatlarımız üzerine araştırmalara başladı. Bu süreçte Ağaç Kalıp Baskı Tekniğiyle(Taş Baskı) tanıştı ve bu teknik üzerine çalışmalarına başladı. Tokat’a giderek bu tekniğin kalan son bir kaç ustasından birinin yanında çıraklık yaparak tekniği ve inceliklerini öğrendi. Daha sonra da yurtdışında İran, Pakistan, Hindistan ve Sri Lanka’da bu teknikle çalışan atölyeleri ziyaret ederek farklı yaklaşımları inceledi. 2011 yılında İzmir’e geri dönerek kendi atölyesini kurdu ve şu an Alaçatı Chitra mağazasında satılan ürünleri tasarlamaya ve üretmeye başladı.

Ağaç Kalıp Baskı tekniği bilinen en eski, en basit ve en yavaş kumaş desenlendirme tekniğidir.Sanatçı ağaçtan oyulmuş kalıplar kullanarak tamamen el yordamıyla ve kendi fiziksel gücüyle kumaşlara baskı uygular. Süreç çok yavaş ve zahmetli olmasına karşın ortaya çıkan sonuç son derece sanatsal olabilir. Bu teknikle desenlendirilmiş kumaşlar ülkemizde "Yazma" olarak da adlandırılır ve bu tekniğe "Yazmacılık" adı da verilir.

Tasarımcılar tarafından hazırlanan desenler için ahşap oyma ustaları tarafından kalıplar hazırlanır. Tasarımdaki her renk ve birbirinden bağımsız her şekil için ayrı bir kalıp hazırlanması gerekir. Daha sonra sanatçı baskı yapılacak kumaş ya da malzeme üzerinde desenlerin yerlerini belirler ve her renk için boya hazırlar. Bu boyalarla boyanan tahta kalıplar kumaş üzerine elle bastırılarak kumaş desenlendirilir. Kalıbın boyanması ve kumaş üzerine bastırılması tamamen el yordamıyla yapılmaktadır. Kalıpların elle boyanması sonucu boya kalıbın farklı yerlerinde farklı yoğunluktadır. Aynı zamanda kalıbın farklı yerlerine uygulanan basınç da birbirinden farklıdır. Bu sayede ortaya çıkan sonuç hiçbir zaman homojen olmamakla beraber doğal ve sanatsal bir görünüm elde edilmektedir. Kalıp üzerindeki boyanın yoğunluğu ve sanatçının uyguladığı fiziksel basınç her seferinde bir öncekinden farklı olacağı için her desen için oluşan sonuç da her seferinde bir öncekinden farklıdır. Bu da bu teknikle üretilen her ürünün benzersiz olmasını sağlar.

Chitra İzmir'deki atölyesinde özenle seçilmiş %100 pamuklu, keten, ipekli ve yöresel kumaşlar üzerine Ağaç Kalıp Baskı tekniğini aslına sadık kalarak uygulamakta ve bütün üretim tamamen elde yapılmaktadır.